Inwerter: rodzaje i działanie falowników fotowoltaicznych

Nie jest żadną tajemnicą, że chęć dbania o środowisko niejako zmusza nas do stosowania coraz nowocześniejszych rozwiązań sprzętowych oraz technologicznych. Wspomnieć w tym miejscu należy chociażby o instalacji fotowoltaicznej, która wykorzystywana jest w rosnącej liczbie domów jednorodzinnych oraz firm. Umożliwia ona częściowe lub nawet całkowite uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej, a to pozwala na znaczące obniżenie kosztów przeznaczanych na prąd. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w swojej przestrzeni wymaga wykorzystania szeregu urządzeń i elementów, takich jak na przykład panele słoneczne, okablowanie czy też akumulator. Instalacja tego typu potrzebuje jeszcze jednego niezwykle ważnego urządzenia - inwertera, który potocznie jest znany pod nazwą falownik.

Inwerter stanowi swego rodzaju serce całej instalacji fotowoltaicznej. To właśnie on steruje pracą stworzonego systemu. Jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, który umożliwi zasilanie poszczególnych urządzeń elektrycznych podłączonych do stworzonej instalacji. Warto również wspomnieć, że falownik zapewnia bezpieczną i zrównoważoną pracę całego systemu. Ważną funkcją inwertera jest również zapewnienie bezpiecznej pracy instalacji fotowoltaicznej. W chwili zaniku napięcia, urządzenia odłącza instalację od sieci publicznej i wytwarza prąd wyłącznie dla potrzeb bieżącego zużycia. Gwarantuje to przede wszystkim bezpieczeństwo codziennej eksploatacji instalacji elektrycznej.

Nowoczesne inwertery stosowane w systemie fotowoltaicznym

Oczywiście obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli falowników. Różnią się one nie tylko marką, ale również wyglądem, sposobem montażu oraz szczegółowymi parametrami technicznymi. Różnią się one także zastosowanymi modułami. Niektóre inwertery posiadają wbudowany moduł Wi-Fi oraz specjalne oprogramowanie pozwalające śledzić pracę całej instalacji. Dzięki temu z poziomu specjalnie przygotowanej aplikacji możliwe jest bieżące kontrolowanie wszelkich parametrów urządzeń.

Dlaczego zastosowanie inwertera jest niezbędne?

Oczywiście podstawową funkcją falownika jest zamiana prądu stałego na zmienny. Tylko to umożliwi bezpieczne zasilenie wszelkiego rodzaju sprzętów i urządzeń stosowanych w budynku. Nie jest to jednak jedyna funkcja inwertera, gdyż odpowiada on także za synchronizowanie instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną oraz za monitorowanie pracy całego systemu. Dodatkowo sprzęt pozwala na rejestrowanie danych eksploatacyjnych oraz diagnostykę ewentualnych błędów. Łatwo więc zauważyć, że stanowi kluczowy element instalacji.

Jakie inwertery wyróżniamy?

Inwertery solarne dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób połączenia ich z siecią energetyczną. Wyróżniamy bowiem urządzenia wyspowe, sieciowe oraz hybrydowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego bardzo istotne jest, aby przed wyborem konkretnej instalacji zapoznać się z funkcjami oraz możliwościami, jakie dają poszczególne typy systemów.

Inwerter off-grid (wyspowy) - czym się charakteryzuje?

Cechą charakterystyczną falownika wyspowego jest fakt, że tego typu inwerter nie nawiązuje połączenia z siecią energetyczną i nie oddaje do niej nadwyżek energii. Gospodarstwo domowe, w którym zdecydowano się na zastosowanie tego typu instalacji może działać w pełni niezależnie od firmy energetycznej. Brak połączenia z siecią zewnętrzną powoduje, że instalacja wymaga zastosowania specjalnych akumulatorów, w których będzie gromadzona energia pobrana za pośrednictwem paneli słonecznych. Inwertery solarne tego typu często dostosowują napięcie do potrzeb podłączonych urządzeń i baterii. Dzięki temu cały stworzony system może pracować w możliwie najbardziej bezpieczny oraz optymalny sposób.

Charakterystyka inwertera on-gird (sieciowego)

Przeciwieństwem falownika wyspowego jest inwerter sieciowy, który inaczej jest znany pod nazwą on-gird. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że stanowi część całej sieci energetycznej, a co za tym idzie, nadmiar energii elektrycznej może być przekazywany do sieci ogólnej. Ten rodzaj urządzeń jest wykorzystywany głównie w instalacjach fotowoltaicznych, które stanowią wyłącznie wsparcie dla ogólnego zasilania zewnętrznego i odpowiadają za dostarczenie energii wyłącznie do wybranych sprzętów. Warto wspomnieć, że falowniki on-gird nie mają możliwości ładowania akumulatorów w celu późniejszego wykorzystania nagromadzonej energii elektrycznej. Jakikolwiek jej nadmiar jest automatycznie przekazywany do ogólnej sieci energetycznej. Warto ten fakt mieć na uwadze już podczas planowania oraz projektowania sieci fotowoltaicznej.

Czym są inwertery hybrydowe?

Jak można się łatwo domyślić, falowniki hybrydowe stanowią swego rodzaju połączenie dwóch wcześniej opisanych inwerterów. Oznacza to, że tego typu urządzenia są podłączone do sieci energetycznej, a jednocześnie mają możliwość ładowania akumulatorów zamontowanych w gospodarstwie domowym. Dzięki temu podczas przerwy w dostawie prądu, instalacja będzie mogła cały czas dostarczać nagromadzoną energię do wszystkich podłączonych urządzeń. Inwertery hybrydowe charakteryzują się zatem wysoką funkcjonalnością.

Jakie inwertery jeszcze wyróżniamy?

Stosowane falowniki można również podzielić na jednofazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim w małych gospodarstwach domowych o stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na prąd elektryczny. Inwertery jednofazowe mogą zasilać najpotrzebniejsze akcesoria codziennego użytku. Jeśli natomiast naszym celem będzie dostarczanie energii do przedsiębiorstwa, w którym wykorzystuje się maszyny u dużym poborze prądu, wówczas musimy się już zdecydować na zastosowanie falownika trójfazowego. Jego wysoka wydajność pracy spowoduje, że cała instalacja będzie mogła być eksploatowana w możliwie najbardziej bezpieczny sposób.

Jakie urządzenie wybrać?

Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić, jaki inwerter warto kupić. Każda osoba powinna w sposób indywidualny określić swoje potrzeby oraz możliwości finansowe pozwalające na stworzenie odpowiedniego systemu fotowoltaicznego. Można również zaczerpnąć opinii specjalistów, którzy powinni doradzić wybór najwłaściwszego rozwiązania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl