499,00 zł
85,00 zł
Ładowarki automatyczne i akcesoria do akumulatorów HAZE i nie tylko. Dobór odpowiedniej ładowarki jest podstawą prawidłowego działania akumulatora. Tylko odpowiednio dobrany prąd i napięcie ładowania zapewnią długotrwałą pracę akumulatora,a stosowanie inteligentnych ładowarek umożliwia wydłużenie żywotności akumulatora.
Wszystkie oferowane przez nas ładowarki są w pełni automatyczne.
Po naładowaniu akumulatora przełączają się na minimalny prąd konserwujący i mogą być podłączone przez dłuższy okres czasu, np. całą zimę.
Należy stosować ładowarki o prądzie ładowania do 20% pojemności akumulatora. Tzn. do akumulatora 100Ah odpowiednia jest ładowarka o prądzie do 20A. Wyjątkiem są akumulatory z serii SOLAR, gdzie prąd ładowania może być wyższy (patrz Katalog HZY). W razie problemów z doborem odpowiedniej ładowarki prosimy o kontakt.
Zalecenia odnośnie ładowania akumulatorów HAZE stosowanych do pracy cyklicznej.
Warunkiem osiągnięcia znamionowej żywotności akumulatora oraz przewidzianej dla niego ilości cykli pracy jest odpowiednie ładowanie po każdym cyklu rozładowania. Aby osiągnąć pełne naładowanie i ustabilizowanie akumulatora prostownik musi spełniać założenia odnośnie faz procesu ładowania. Pełne naładowanie oznacza podanie ok. 108% zużytej pojemności.
Dla przykładu - połowiczne 50% rozładowanie akumulatora HZY-EV12-55 o pojemności 60Ah oznacza ubytek 60Ah x 50%, czyli 30Ah. W tym przypadku uzupełnienie ubytku energii wyniesie 30Ah x 108%, czyli 32,4Ah.
Jeśli pobierzemy 30Ah i "naładujemy" 30Ah akumulator nie będzie zatem pełny. Jeśli zrobimy tak wiele razy, pojemność stopniowo, ale znacząco spadnie, a żywotność akumulatora będzie znacznie krótsza niż przewiduje producent.
Jak temu zapobiec?
Odpowiedź jest prosta - zastosować ładowarkę inteligentną, automatyczną, która zdiagnozuje poziom rozładowania akumulatora, wykona odpowiednie fazy ładowania i wykryje stan naładowania akumulatora. Wszystkie ładowarki dostępne w naszym sklepie spełniają ten wymóg.
Jakie są powyższe wymagane fazy ładowania?
Po pierwsze tzw. soft start - miękki start.
Mocno rozładowanemu "wygłodniałemu" akumulatorowi nie możemy podać od razu dużego prądu, gdyż groziłoby to przegrzaniem i uszkodzeniem jego obwodów. Prąd początkowy musi być zatem niewielki. Prąd ładowania nie może przekraczać 5% pojemności akumulatora, czyli w przypadku naszego akumulatora HZY-EV12-55 o pojemności 60Ah nie może to być więcej niż 60 x 5%, czyli 3A. Napięcie początkowe jest także niższe od maksymalnego.
Faza druga tzw. bulk phase - faza intensywnego pobierania prądu.
Teraz wygłodniały akumulator ma okazję "zjeść" najwięcej. Prąd ładowania rośnie do wartości maksymalnych, czyli 20% pojemności, w analizowanym przypadku jest to więc 60Ah x 20%, czyli 12A. Możemy użyć prądu mniejszego, nie zaszkodzi to akumulatorowi, ale wydłuży proces ładowania. Napięcie ładowania stopniowo rośnie. Faza ta kończy się gdy napięcie osiągnie wartość maksymalną czyli 14,4V dla akumulatora 12V łądowanego w standardowej temperaturze 20st. C.
Uwaga - podczas ładowania przy wysokiej temperaturze otoczenia należy pilnować aby nie wystąpiło przegrzanie akumulatora, jest to szczególnie groźne podczas ładowanie w pojemnikach, zamkniętych maszynach, itp
Faza kolejna - tzw. absorption phase - absorbcji prądu - polega na ładowaniu maksymalnym napięciem, podczas gdy prąd stopniowo obniża się. Wartość naładowania akumulatora zbliża się do maksimum. Naładowanie do 95% pojemności jest stosunkowo szybkie, ale nie można "poganiać" akumulatora i lekceważyć ostatnich 5%. Końcówka trwa wolno, gdyż prąd ładowania obniża się, ma to na celu "uspokojenie" akumulatora i pełne uzupełnienie jego pojemności. Istotne jest zatem aby nie odłączać akumulatora przed jego pełnym naładowaniem.
Po zakończeniu ładowania prostownik przechodzi do fazy buforowej - float charging phase. Napięcie obniża się do wartości 13,5-13,8V a prąd ładowania przechodzi na minimum liczone w mA. W tej fazie akumulator jest naładowany i gotowy do odłączenia od ładowarki.
Proces ładowania wygląda skomplikowanie. Jeśli nie chcesz uczyć się go na pamięć i przestrzegać skomplikowanych zasad - zdaj się na nas - zastosuj ładowarkę automatyczną, która zamiast Ciebie będzie pamiętać o prawidłowym naładowania akumulatora.