499,00 zł
85,00 zł
Porady
O czym warto pamiętać eksploatując akumulatory HAZE ?
Akumulator stanowi bardzo ważny element wielu maszyn. Ze względu na specyfikę swojego działania oraz konstrukcję, musi być co jakiś czas wymieniany, a niewłaściwe użytkowanie może znacząco skrócić jego żywotność. Niestety na tym polu powstało wiele mitów, które mogą wprowadzać użytkowników w błąd. Chcąc tego uniknąć warto korzystać z wiarygodnych źródeł informacji.
Chcąc ułatwić naszym klientom dotarcie do prawdziwych informacji, przygotowaliśmy dla nich porady. Z poniższego tekstu można dowiedzieć się jakie napięcie po naładowaniu ma akumulator żelowy, czym go ładować oraz jak długo. Można u nas znaleźć także odpowiedzi na wiele innych, nurtujących pytań.
O czym warto pamiętać eksploatując akumulatory żelowe pochodzące od producenta HAZE?
Najważniejsze jest to, by pamiętać o podstawowych zasadach związanych z ich eksploatacją. Jeśli urządzenie ulegnie rozładowaniu (nawet nie do końca), należy go możliwie jak najszybciej naładować. Nigdy nie zostawiaj rozładowanego akumulatora żelowego, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia.
Jak długo ładować akumulator?
Nie wolno przerywać rozpoczętego cyklu ładowania. Dopiero po pełnym naładowaniu urządzenie można odłączyć od ładowarki. Urządzenie należy ładować tak długo, aż będzie kompletnie naładowane.
Należy pamiętać także o tym, by nie dopuszczać do rozładowania akumulatora poniżej granicy 10,5V.
Czym ładować akumulator?
Pamiętaj, by każde ładowanie przeprowadzać przy pomocy odpowiednio dobranej ładowarki. Stosuj wyłącznie modele automatyczne przystosowane do modeli żelowych i AGM. Prąd ładowania nie powinien przekraczać 20% pojemności urządzenia, tzn. dla modeli 100Ah – maksimum wynosi 20A.
Należy pamiętać także o tym, że ładowanie z innego pojazdu poprzez kable rozruchowe jest szkodliwe dla urządzenia. Przyjmuje ono wtedy duży ładunek energii w krótkim czasie, co bardzo niekorzystnie na nie wpływa. Właśnie dlatego należy dbać o regularne ładowanie akumulatora i nie doprowadzanie do sytuacji, gdy konieczne będzie korzystanie z kabli rozruchowych.
Nasze produkty
Dostarczane produkty są gotowe do użytku. Nie ma potrzeby „formowania” ani „ładowania wstępnego”. Każdy model żelowy uzyskuje pełną pojemność po kilku cyklach pracy. Pamiętaj, że akumulatory nie lubią wysokich temperatur i ich dużych zmian w okresie eksploatacji.
Co zrobić, jeśli akumulator przez dłuższy czas nie będzie używany?
Jeśli nie planujesz korzystać z urządzenia przez dłuższy okres czasu, odłącz je od wszystkich urządzeń i kabli, naładuj i odstaw w chłodne miejsce. Urządzenie nie może stać na mrozie. Optymalna temperatura to kilka stopni °C. Może stać bez ładowania do 6 miesięcy.
Poszczególne modele dostępne w naszej ofercie
W urządzeniach serii MARINE zaleca się stosowanie klem do rozruchu silnika.
Parametry ładowania modeli SOLAR w instalacjach fotowoltaicznych:
- Prąd - maksymalny (53A dla modelu 136Ah, 72A dla modelu 183Ah, 114A dla modelu 282Ah),
- Napięcie ładowania - 14,1-14,4V w temperaturze 20st.C.
- Dodatkowo korzystne jest także ustawienie kompensacji napięcia ładowania względem temperatury o -0,03V / 1st.C np. dla 30st C ustawiamy 13,8-14,1V
Parametry ładowania akumulatorów HZB w instalacjach zasilania awaryjnego (praca buforowa):
- Prąd - maksymalnie 25% pojemności urządzenia(25A dla modeli 100Ah),
- Napięcie ładowania - 13,5-13,8V w temperaturze 20st.C.
- Jeśli temperatura może odbiegać od 20st.C należy ustawić kompensację napięcia ładowania względem temperatury o -0,03V / 1st. np. dla 30st. C ustawiamy 13,2-13,5V
Zachęcamy do kontaktu!
Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy to doświadczeni fachowcy, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją zawodową wiedzą i udzielają klientom odpowiedzi na ich pytania.